Kávový filtr vynalezen v roce 1908

V roce 1908 přijal Císařský patentový úřad v Berlíně patent, který vzbuzuje pozornost hned v několika ohledech. Podala jej totiž žena Melitta Bentzová, jedna z prvních na světě, která se rozhodla chránit své duševní vlastnictví, což do té doby nebylo vůbec běžné. Navíc přišla s věcí vysoce praktickou, kterou používáme dodnes.

Melitta Bentzová přitom byla obyčejná žena v domácnosti žijící v Drážďanech. Jejím patentem byl kávový filtr. Do té doby se káva připravovala tak, že se pomletá káva nasypala do horké vody a nechala klesnout na dno. Zkrátka klasický „turek“. Taková káva nebyla příliš dobrá, většinou byla zakalená právě kávovou sedlinou a skoro nikdy nebyla čistá. Bentzová, matka čtyř dětí, to změnila.

Nejprve experimentovala s perforovanými šálky, až jednoho dne vytrhla kus papíru ze školního sešitu svého syna a strčila ho do starého plechového hrnce, do kterého předtím hřebíkem provrtala díry. Nasypala mletou kávu a nalila na ni horkou vodu. Nápoj kapal přes papír přímo do šálku.

Ani v tu chvíli netušila, že právě provádí revoluci v přípravě kávy, která přetrvá další století. Svůj vynález nejprve vyzkoušela na svých známých a vcelku prozíravě si ho nechala patentovat, neboť vytušila jeho ekonomický potenciál. A ten byl ohromný. Ještě toho roku si Bentzová založila společnost Melitta Coffee Filters a začala prodávat filtry pod touto značkou. Na trhu v Lipsku v roce 1909 jich prodala 1200.
 
V roce 1910 získala společnost zlatou medaili na Mezinárodní výstavě zdraví a stříbrnou medaili od Asociace saských hostinských. Od roku 1922 si její kávové filtry mohli koupit i zákazníci v Československu.

Benztová vedla obchod společně s manželem, ale ten pak musel spolu se syny narukovat, když vypukla první světová válka. Pro Melittu tehdy nastaly těžké časy. Papír byl jen na příděl a kávová zrna nebylo možné kvůli britské blokádě dovážet. Benztová proto začala vyrábět papírové kartony.

Po válce však výroba znovu ožila a kávové filtry šly opět na dračku. V roce 1928 byla poptávka po nich tak vysoká, že 80 pracovníků muselo pracovat na dvě směny.

V roce 1930 si firma nechala patentovat filtry v podstatě ve stejné podobě, jak je známe dnes.

Je to klasická ukázka velmi dobře rozjetého byznysu, který stojí na univerzální inovaci a patentu. Bez něj by Melitta Coffee Filters nikdy nedosáhly takového úspěchu. Za vším ale stála jedna obyčejná žena v domácnosti. Její jméno a příběh zná každý zaměstnanec společnosti Melitta.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Translate »
Sdílej HBhistory