Mnoho lidí si myslí, že Adolf Hitler byl pouhým tyranem a člověkem, který si chtěl vše přizpůsobit svým šíleným představám o tom, jak by měl jeho nový svět vypadat. My jsme se však rozhodli zaměřit na jednu jeho stránku, nad kterou mnoho lidí nepřemýšlí, a to konkrétně nad tím, jak moc byl Hitler ve své největší éře bohatý, kolik mu vydělala jeho slavná kniha Můj boj (Mein Kampf) a kdo vydělává z této knihy dnes.
Mimo to, že se řadí mezi jedny z nejhorších lidí v historii, se zároveň řadí do nejbohatších a nejslavnějších knižních autorů všech dob. A jak všechny finance z této knihy využíval? Je dost pravděpodobné, že kdyby díky knize neměl takový finanční přínos, možná by se ani nestal tím, kým nakonec byl. První příjmy, které z knihy získal, využil pro financování nástupu nacistické strany k moci. Dále si pomocí financí pomohl tak, že uplácel a obdarovával významné německé politické osobnosti, díky kterým byl postu „k nebi“ snazší.
Díky slávě této knihy, kterou si kupovaly miliony lidí, měl Hitler obrovské jmění a není tedy ani divu, že měl po jeho říši několik luxusních domů a celou flotilu automobilů značky Mercedes. Hitler také investoval miliony do vládního majetku tak, aby se začal objevovat na politických plakátech, či razítkách. Kromě svého osobního bohatství se později dostal i k přístupu obrovského ukradeného a zabaveného majetku, který obsahoval takřka vše. Od drahých kovů až po cenná umělecká díla.
Mein Kampf, kniha, která to vše způsobila
Je více než zajímavé, že otázka na to, jak moc Mein Kampf Hitlerovi vydělával, nebyla nikdy tak moc významná, jako právě v dnešních dnech. Pokud se nad tím zamyslíte, kdejaký člověk má zařízení, které může fungovat jako čtečka knih a to je právě ono. Popularita této knihy i přes fakt, o jakou knihu jde, se řadí až k Padesáti odstínům šedi.
A proč je ebook až tak moc populární? Jen si představte, jak jdete po ulici a někdo vidí, že čtete právě tuto knihu. Žádný úsměvný pohled by na vás asi nepadl, proto tedy lidé v posledních dnech volí hlavně elektronickou verzi knihy. Na Amazon Kindle byla 8. ledna 2014 přidána elektronická verze knihy Mein Kampf, která se stala ihned nejprodávanějším ebookem. Knihu lze sehnat za jeden dolar. Popularitu však nezískává pouze v elektronické verzi, ale i ve verzi vázané knihy. A jak tomu bylo dřív?
Byla jednou jedna kniha
Hitler svou knihu Mein Kampf napsal v době, kdy trávil pět let ve věznici Landsberg. Knihu diktoval spoluvězňům a kamarádům Ruldofovi Hessovi a Emilovi Mauriciovi zhruba rok a půl. Myšlenka na psaní knihy byla původně koncipována jako způsob zplacení poměrně velkého dluhu, který Hitler nashromáždil v rámci své právní ochrany. Ze začátku žádné velké cíle neměl, pouze doufal, že si najde své oblíbence mezi členy Národní socialistické strany.
V prvním roce vydání, tedy v roce 1925, bylo prodáno skromných 9000 výtisků a Hitler takřka nic nevydělal, spíš pouze poplatil náklady. V roce 1930 však prodává 55 000 výtisků a když se v roce 1933 stává kancléřem Německa, prodej se rozrůstá na více než 850 000 výtisků. Jakmile byl u moci, německá vláda zakoupila a distribuovala** 6 milionů kopií knihy vojákům a průměrným občanům.
Knihu dostávali i novomanželské páry jako dar a Hitler se tak na svém vrcholu dostává na více než 1 milion dolarů ročně, a to pouze z honoráře za Mein Kampf. 1 milion dolarů dřív lze přirovnat zhruba **12 milionům dolarům v dnešní době, tedy asi 265 milionů Kč za pouhý rok.
Svou slávu však Mein Kampf získal i v zahraniční, ale v porovnání s tím, co vydělával v německých zemích, byly částky skromné, a to především kvůli danění a provizím jeho literárním agentům. 500 000 dolarů získal například z Británie jako odměnu z prodeje mezi lety 1933 a 1938. Později byla kniha zakázána, a to především kvůli zákonu o obchodování s nepřítelem, na který se spojenci odvolali. Do konce války tak například Spojené státy využily výdělky z knihy na válečné uprchlické charity.
Milionář a jeden z nejúspěšnějších knižních autorů vůbec
Kniha „atakovala“ hranici prodeje 10 milionů výtisků v době, kdy údajně v roce 1945 spáchal sebevraždu. Hitler tak za prodej knihy získal v přepočtu na dnešní dobu zhruba 3,358 miliardy Kč. Toto jmění utrácel za všemožné věci. A pokud se ptáte na daně, měl zaplatit zhruba 10 milionů dolarů, které si však v den, kdy se stal kancléřem, ihned odpustil. Jak jsme již psali, vlastnil například nespočet aut značky Mercedes a vlastnil i například Berghof, do kterého investoval miliony svých dolarů. Z toho, co kdysi byla malá chata, se stala masivní a luxusní nemovitost plná knihoven. Nechyběly ani bazény, tenisové kurty, garáže a projekční místnosti.
Mimo výdělky z knih měl Hitler později zisk i za další věci. Další desítky milionů dolarů získal z jeho portrétů, které nechal nafotit údajně pro vládní účely. Během své vlády dovolil, aby byly jeho portréty použity na razítkách a plakátech, které sloužily k masivní propagandě. I přes fakt, že „na přímo“ Hitler nezískal z těchto portrétů vůbec nic, tak se historici domnívají, že je vše úplně jinak.
Veškerá práva totiž vlastnil fotograf Heinrich Hoffmann, u kterého se však všichni domnívají, že byl pouhou loutkou a zástěrou. Během svého času fungoval i jako umělec ve Vídni, kde namaloval stovky obrazů. Takřka všechny zabavila vláda USA a jak se domníváte, většina z nich už světlo světa nespatřila. Čas od času se však objeví nějaký soukromník, který obraz od Adolfa Hitlera vlastní, a následně jej prodává na aukcích. Vzdálení příbuzní se však rozhodli vzdát se i obrazů a nikdo až do dnešních dnů nemá zájem ani o tyto obrazy.
A kde jsou peníze Adolfa Hitlera dnes?
Když lidé začali věřit tomu, že Hitler skutečně v roce 1945 spáchal sebevraždu, byl potenciálním vlastníkem Adolfova majetku synovec Leo Raubal (dítě jeho sestry). Leo však odmítl, že chce mít s těmito penězi cokoliv společného. Proto se Mein Kampf stal majetkem Bavorska. Kniha se ihned od konce války stala zakázanou, ale 70 let po smrti, tedy 30. dubna 2015, se stala opět publikovanou a publikovatelnou.
Situace v jiných zemích se však lišila. V USA vydavatelství Houghton Mifflin ihned po válce koupilo práva na Mein Kampf z vládní kanceláře za 37 000 dolarů. Během následujících dvaceti let vydělávají více než 700 000 dolarů i přes fakt, že byla kniha v letech 1945 až 1969 zakázána. Veškeré peníze věnují charitám, které však hledají velmi těžce, protože takřka nikdo neměl zájem o tyto „krvavé“ peníze. V ostatních zemích, například ve Švédsku, Indii a Turecku, se dokonce kniha nedávno stala nejlépe prodávající se knihou. A veškerý zisk jde opět do Bavorska, který je následně distribuován na charitu.
Redaktor: Bajkallis